Według marokańskiego przysłowia Ziemia jest jak paw a Maroko jest jego ogonem. Marokańczycy są dumni ze swojego kraju – z gościnności mieszkańców, zapierających dech w piersi widoków, imponujących zamków i kolorowych targów.
Ale Maroko to również nowoczesny kraj z zaawansowaną technologią, dobrze rozwiniętą infrastrukturą i zróżnicowanymi instytucjami medialnymi na czele z Maghreb Arabe Presse (MAP) – zlokalizowaną w stolicy (Rabacie) państwową agencją prasową założoną w 1959 roku. Ostatnio w jej produkcyjnych studiach radiowych zakończono etap konwersji infrastruktury do technologii IP. Cała operacja została przeprowadzona przez marokańskiego partnera Lawo LTS Network z Casablanki.
Do pracy w technologii IP przystosowano trzy studia radiowe oraz dwa studia telewizyjne. Urządzenia firmy LAWO zostały wybrane ze względu na natywną obsługę IP w mikserach audio pozwalającą na szybki dostęp do wszystkich źródeł dźwięku obecnych w sieci. Jest to ważne w tak dużej agencji jak MAP, która obsługuje serwisy międzynarodowe w kilku językach (arabskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i berberyjskim).
Po wygraniu przetargu przez firmę LTS Network w 2018 rozpoczął się proces skrupulatnie zaplanowanej modernizacji. Dyrektor LTS Hassan Eddahbi wyjaśnia: „Część radiowa składa się z dwóch reżyserek, dwóch małych studiów i jednego większego studia mogącego pomieścić wielu gości. Rozwiązania Lawo AoIP umożliwiają szybką i łatwą pracę dla prezenterów i realizatorów.
„Konsolety ruby zastosowane w obu reżyserkach znane są ze swojej jakości i efektywności a praca z nimi jest bardziej intuicyjna i mniej angażująca niż praca z urządzeniami konkurencyjnymi”, dodaje Eddahbi. „Możemy szybko przełączać się pomiędzy reżyserkami i wybrać żądany tryb pracy – nadawanie na żywo bądź nagrania. Możliwe jest również jednoczesne wykorzystanie wszystkich trzech studiów podczas jednej audycji! Pracując z inżynierami Lawo byliśmy w stanie spełnić wszystkie życzenia użytkownika w ramach tego projektu.”
Oprócz konsolet ruby studia w rozgłośni MAP wyposażono w procesory PowerCore oraz węzły I/O. Pozwoliło to na integrację oddzielnych kabin lektorskich ze studiami w jedno Wielkie Studio, które możemy zestawić za pomocą jednego przycisku.
„Założenia w tym projekcie były dość wymagające”, mówi Eddahbi, „nowe rozwiązania techniczne musiały zostać dopasowane do sposobu pracy rozgłośni i zintegrowane z całą istniejącą siecią. Na szczęście zawsze mogliśmy liczyć na pomoc inżynierów Lawo – i na technologię Lawo IP. MAP, LTS i Lawo ściśle ze sobą współpracowały i wspólnie przygotowaliśmy rozgłośnię do pracy wdrażając przy tym najnowocześniejsze rozwiązania. Jak zauważa Eddahbi, nowa instalacja to rozwiązanie gotowe na przyszłość. „Wybór właściwej sieci audio jest dziś bardzo ważny, nie tylko ze względu na obecne potrzeby ale również ze względu na przyszłe potrzeby użytkowników i słuchaczy. Dzięki Lawo stacja MAP jest na dobrej drodze i poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami jakie niesie ze sobą przyszłość.