Viaplay – szwedzka platforma streamingowa oferująca dostęp do transmisji sportowych, filmów, seriali i programów rozrywkowych, zgodnie z umową ze spółkami Ekstraklasa Live Park i ATM Grupa, znacznie rozbudowała swoją siedzibę w Warszawie. Ze względu na możliwość jednoczesnych transmisji kilku imprez sportowych zdecydowano się na zbudowanie dwóch studiów telewizyjnych wraz z osobnymi reżyserniami audio i video oraz 12 kabin komentatorskich z 6 osobnymi pomieszczeniami do realizacji dźwięku.
Za projekt i wdrożenie instalacji audio odpowiadali inżynierowie z firmy LP Systems. „Projekt zakładał przepływ sygnałów audio praktycznie wyłącznie w domenie IP” – mówi Artur Jóźwik z firmy LP Systems. „Sygnały ze wszystkich kabin komentatorskich i ich pomieszczeń realizacyjnych oraz reżyserni głównych przesyłane są w standardzie AES67 oraz Ravenna. Właściwie tylko głośniki zasilane są sygnałami analogowymi. Jest to rozwiązanie bardzo elastyczne zapewniające możliwość pracy we wszystkich możliwych kombinacjach pomieszczeń bez konieczności dodatkowego krosowania sygnałów”.
W studiach głównych zainstalowano dwie konsolety produkcyjne LAWO mc236 (MK I oraz MK II) a w 6 mniejszych reżyserkach 8 tłumikowe konsolety emisyjne LAWO diamond. Konsolety diamond podłączone są do trzech PowerCore’ów w wersji MAX w konfiguracji dwie powierzchnie robocze do jednego PowerCore’a. Wszystkie stanowiska do realizacji komentarzy sportowych oprócz powierzchni diamond wyposażone są w dedykowane ekrany dotykowe z oprogramowaniem Vistool. „Ze względu na specyfikę pracy w tak rozbudowanym i złożonym systemie konieczne było dostosowanie powierzchni roboczych oraz ekranów Vistool pod to konkretne rozwiązanie”, mówi Bartosz Stawiarski-Lietzau z firmy LP Systems.
Urządzenia LAWO zarządzane są w ramach jednej sieci poprzez interfejsy webowe oraz platformę HOME. Sieć dźwiękowa, oparta na protokole Ravenna/AES67 zapewnia pełną redundancję sygnałów poprzez wykorzystanie sieci głównej (red) i zapasowej (blue). Sieć dźwiękowa jest zbudowana z wykorzystaniem switchy Artel serii Quarra.
„We współpracy z inżynierami z ATM Group udało się osiągnąć wszystkie założone cele co do funkcjonalności stanowisk. Dodatkowo dla inżynierów systemu do dyspozycji jest dodatkowy komputer z oprogramowaniem Vistool oraz LAWO Stream Monitor. Dzięki temu inżynier ma możliwość monitoringu i diagnostyki wszystkich urządzeń działających w systemie oraz kontroluje przepływ poszczególnych sygnałów pomiędzy reżyserkami a pomieszczeniami komentatorów”, dodaje Bartosz Stawiarski-Lietzau.
Integracja sygnałów dźwiękowych z systemami video oparta jest na dwóch procesorach DirectOut Prodigy.MP, pracujących w trybie mirror zapewniającym pełną redundancję pracy. Procesory Prodigy.MP wyposażone zostały w licencje Advanced, dzięki temu w systemie audio jest możliwy dodatkowy processing DSP. Głównym zadaniem procesorów jest obustronna konwersja sygnałów w formacie Ravenna do formatu MADI.
Prace wykonano w czerwcu i lipcu 2022 zapewniając możliwie jak najkrótszy czas przerwy w transmisjach wydarzeń sportowych dla platformy Viaplay.