Mediaset, największy prywatny nadawca we Włoszech, zmodernizował trzy swoje studia Virgin Radio w oparciu o urządzenia Lawo.
Podstawą w pełni opartej na protokole IP instalacji jest procesor Power Core oraz trzy konsolety emisyjne ruby wraz z oprogramowaniem VisTool do wizualizacji i kontroli. Dodatkowo używane są elementy wirtualnego radia Lawo RƎLAY pozwalające na niezależną od sprzętu pracę na antenie i podczas produkcji.
Konsoleta emisyjna ruby cieszy się niesłabnącą popularnością wśród nadawców radiowych na całym świecie. Zaprojektowana do pracy w standardzie RAVENNA/AES67 oraz ST2022-7 bezproblemowo funkcjonuje w rozwiązaniach sieciowych.
Oprócz standardowych interfejsów HD MADI oraz RAVENNA, do dyspozycji mamy osiem gniazd rozszerzeń do obsługi wejść/wyjść mikrofonowych, słuchawkowych, liniowych, AES3 oraz Dante. Dzięki temu ruby jest idealną konsolą dla nadawców, którzy chcą przejść na AoIP korzystając z dotychczasowej infrastruktury.
Lawo VisTool stanowi doskonałe uzupełnienie w nowoczesnych studiach radiowych jako elastyczny, konfigurowalny interfejs w postaci ekranu dotykowego. Dzięki oprogramowaniu VisTool prezenter bądź realizator może krosować sygnały, sterować systemem emisyjnym, hybrydą telefoniczną, kodekami itp. a sam wygląd i układ przycisków może być dostosowany do całego środowiska pracy.
W ramach tego projektu ARET i Lawo ściśle współpracowały ze sobą nad projektem integracji konsolet ruby i interfejsu VisTool. Prezenter za pomocą kliku kliknięć może obsługiwać cały system radiowy a realizatorzy mogą wybrać pracę na fizycznych powierzchniach ruby lub za pomocą interfejsu zdalnego VisTool do pracy z dowolną reżyserką.
Wszystkie trzy studia współdzielą sygnały wejściowe takie jak kodeki, playout, szyny programowe (poprzez Ravennę) a zaprogramowane zależności logiczne, w połączeniu z intuicyjną obsługą umożliwiają łatwą i szybką obsługę systemu przez wszystkich prezenterów. Przejmowanie sygnałów w danym studio jest proste i sprowadza się do użycia dwóch przycisków (dostępnych zarówno na konsolecie ruby jak i na ekranie VisTool) – “Enable” i “Studio xx”. Odpowiednio przygotowana i oprogramowana matryca sygnałów na PowerCore automatycznie krosuje wybrane sygnały na antenę.
Zaprogramowana automatyka i logika pomaga również w szybkiej detekcji braku sygnału na antenie (w postaci żółtych migających lamp tłumików). W przypadku zaistnienia takiej sytuacji operator może szybko sprawdzić przebieg sygnału, zlokalizować problem i przywrócić dźwięk na antenę. Co więcej w sytuacji detekcji ciszy z danej reżyserki PowerCore przełącza się automatycznie na sygnał zapasowy.
Według ARET nowe studia Virgin Radio działają bez zarzutu: „Od momentu uruchomienia nowych studiów, dzięki łatwemu i intuicyjnemu sterowaniu, produkcja programów jest płynniejsza i łatwiejsza niż kiedykolwiek – zgodnie twierdzą pracownicy. Korzyści płynące z infrastruktury IP są oczywiste: lepsza technologia plus lepsza praca równa się lepsze radio!”
Virgin Radio i ARET
Virgin Radio to włoska stacja radiowa, która rozpoczęła nadawanie na terenie całego kraju 12 lipca 2007 roku. Należy do koncernu Mediaset.
ARET jest kompleksowym dostawcą urządzeń nadawczych, gotowych systemów wideo i zintegrowanych systemów audio dla telewizji, telewizji kablowej, satelitarnej, produkcji/postprodukcji, telewizji mobilnej, przemysłu i medycyny. ARET odgrywa istotną rolę jako dystrybutor sprzętu dla wielu ważnych marek we Włoszech i za granicą. Usługi „pod klucz” obejmują doradztwo, architekturę, projektowanie inżynieryjne, projektowanie i integrację systemów, zarządzanie programem i projektem, testowanie, uruchomienie, szkolenie i wsparcie posprzedażowe.