Południowokoreański nadawca TV kablowej MBN (Maeil Broadcasting Network) ukończył swoją drugą co do wielkości instalację opartą na urządzeniach Lawo. W studiu w Seulu zainstalowano dwie konsolety mc²56, procesor A__UHD Core i stageboxy oparte na serii A__line. Sprzęt został dostarczony przez partnera Lawo DYD (Dongyang Digital), a instalację przeprowadził zespół SI koreańskiego operatora telefonii komórkowej LG U+. Projekt został ukończony w marcu 2022.
Stacja MBN powstała w 1993 roku, produkuje wiele rozmaitych treści rozrywkowych i informacyjnych. Nowy kompleks produkcyjny to zespół dwóch studiów o powierzchni 660 m² (każde) pozwalający na produkcję zróżnicowanych formatów takich jak serwisy informacyjne, koncerty muzyczne, talk-show, sztuki teatralne, pokazy sportowe, pogramy o zdrowiu czy programy dla dzieci.
„MBN uważa technologię IP za przyszłość w branży nadawczej a naszym celem jest całkowite przejście do pracy w standardzie ST2110 w ciągu najbliższych lat”, wyjaśnia dyrektor techniczny MBN Byonghee Gwak. „Dlatego właśnie chcieliśmy zintegrować istniejącą infrastrukturę technologiczną z nowymi studiami i reżyserkami używając od początku technologii IP. Dodatkowym atutem jest fakt, że użycie nowoczesnej sieci audio daje możliwość łatwej reorganizacji sposobu pracy a zmiany w konfiguracji odbywają się jedynie poprzez zmiany konfiguracji oprogramowania.”
Kilka lat temu sieć MBN zainstalowała konsolety serii mc² dla kanałów MBN MONEY oraz MBN News Center. Ponieważ konsolety Lawo świetnie się tam sprawdziły, podczas modernizacji studia A i B w nowym kompleksie MBN zdecydowano się na ponowny wybór produktów Lawo. W tym celu zakupiono dwie konsolety mc²56 MkIII ze wspólnym silnikiem A__UHD, dodatkowymi serwerami MCX i Lawo HOME oraz nody z serii A__line (A__stage80, A__MADI6 oraz A__digital64) i pracujący jako stagebox w studio A__stage48. Całość została wdrożona przez instalatorów z firmy LG U+.
„Wspólnie z MBN opracowaliśmy plan modernizacji centrum produkcyjnego, przejścia do technologii IP i zmian w procesie produkcji”, wyjaśnia Choi Won, menadżer projektu z firmy LG U+. „Braliśmy pod uwagę wielu producentów, ale Lawo z natywną obsługą standardu ST-2110 wygrało bezapelacyjnie. Potężny a zarazem kompaktowy procesor A__UHD zapewnia współdzielenie zasobów DSP i pełną redundancję co gwarantuje bezproblemowy proces produkcji.”
Nowa technologia użyta w MBN zarządzana jest poprzez platformę Lawo HOME, która znacznie upraszcza obsługę urządzeń IP łącznie z podłączaniem do systemu nowych urządzeń I/O opartych na protokole IP. System rozpoznaje nowe urządzenia i po dosłownie jednym kliknięciu stają się one dostępne. HOME zarządza adresami IP, zakresami adresów multicast, podsieciami oraz zapewnia procedury bezpieczeństwa takie jak kontrola dostępu czy kwarantanna nieznanych urządzeń w sieci.
Byonghee Gwak jest bardzo zadowolony z wyboru urządzeń firmy Lawo. „Pracujemy na konsoletach Lawo mc² już od wielu lat. Doceniamy innowacyjny charakter, jakość, niezawodność i stabilność produktów oraz rozwiązań Lawo jak również kreatywną obsługę zasobów i wydajność pozwalające na nowy i lepszy sposób pracy przy produkcjach TV.”
Dongyang Digital
DYD (Dongyang Digital) pracuje w branży od 23 lat sprzedając produkty Lawo oraz profesjonalny sprzęt a/v taki jak interkomy, kodeki video, procesory audio. DYD oferuje również kompleksowe rozwiązania w postaci wozów transmisyjnych na profesjonalnym rynku audio i dla ośrodków nadawczych.