W infrastrukturze audio wielu parlamentów na całym świecie wykorzystywana jest technologia Audio over IP dostarczona przez firmę Lawo. Najnowszym przykładem jest parlament Singapuru, gdzie w ramach niedawnej modernizacji technologicznej w celu umożliwienia transmisji telewizyjnych i radiowych zainstalowano zaawansowane systemy Lawo.
Instalacja w Parlamencie Singapuru obejmuje 32-tłumikową konsoletę audio mc²36MkII (działającą natywnie w technologii IP poprzez A__UHD Core) z dodatkowymi węzłami AoIP A__stage48 i A__stage64 zintegrowanymi z systemem jako stageboxy. Urządzenia są zgodne ze standardem ST2110-30/31 (a także RAVENNA/AES67) i zapewniają redundancję w standardzie SMPTE2022-7.
Fundamentem tej instalacji jest HOME, platforma zarządzania firmy Lawo stworzona do obsługi infrastruktury bazującej na technologii IP. Platforma HOME została zbudowana w oparciu o natywną architekturę mikroserwisową przystosowaną do pracy w chmurze, tym samym umożliwiając użytkownikom łączenie, zarządzanie i zabezpieczanie konfiguracji sieciowych ze scentralizowanym systemem dostępu i kontroli wszystkich podłączonych urządzeń Lawo.
Szczególnie ważne dla Parlamentu jest bezpieczeństwo. Platforma HOME oferuje szereg procedur bezpieczeństwa, z których pierwsza obejmuje ograniczony dostęp nieznanych urządzeń. Dopiero po celowym uwierzytelnieniu (przejściu kwarantanny) w ramach intuicyjnej procedury IEEE802.1X, podłączone urządzenia mogą rozpocząć wymianę sygnałów w sieci HOME. Aby zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do systemu HOME wykorzystuje procedurę autoryzacyjną opartą na scentralizowanym systemie zarządzania użytkownikami bazującą na podziale na dedykowane funkcje i grupy użytkowników.
Najważniejszą kwestią podczas modernizacji było założenie dużej elastyczności systemu miksowania dźwięku i możliwość integracji ze zdalną infrastrukturą produkcyjną W czasie pandemii szczególnego znaczenia nabrała możliwość wykorzystania urządzeń komunikujących się z lokalizacjami zewnętrznymi, które umożliwiają zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego podczas rutynowych prac parlamentarnych. O zakupie i instalacji konsolety Lawo mc²36MkII jako centralnego elementu systemu audio w Parlamencie zadecydowała specyfikacja techniczna urządzenia i łatwość jego podłączenia do narodowej sieci medialnej Singapuru – Mediacorp.
W ostatnim czasie na wybór technologii Lawo zdecydowało się kilka rozgłośni radiowych i telewizyjnych działających przy parlamentach na całym świecie. Jest to m.in. system audio zainstalowany dla telewizji parlamentarnej niemieckiego Bundestagu, radia parlamentu Tajlandii, izraelskiego Knesetu, a także potężna, skalowalna infrastruktura audio- i video-over-IP nabyta przez Parlament Europejski w Brukseli i Strasburgu.
Ze względu na to, że projekt Parlamentu Singapuru był realizowany w czasie pandemii, szkolenia i wsparcie konfiguracyjne odbywały się podczas zdalnych sesji online. Frank Mosch z firmy Lawo przeprowadził techniczne rozmowy przedprojektowe, dzięki którym MediaCorp i integrator systemów Broadcast Communications International Pte Ltd mogły sfinalizować projekt i wykonać połączenia międzysystemowe w ramach spójnego sposobu pracy. Szkolenia na etapie instalacji i zakończenia projektu, w tym pomoc w drobnych korektach systemu podczas odbioru i uruchomienia, były również prowadzone online.
Projekt dla Parlamentu Singapuru był realizowany od października do końca grudnia 2021 roku. Pierwsze posiedzenie Parlamentu z wykorzystaniem nowego systemu transmisyjnego Lawo odbyło się w dniach 3-5 stycznia 2022 r. i zakończyło się perfekcyjnym, bezbłędnym debiutem produktu.
– Jesteśmy dumni i zaszczyceni zaufaniem, jakim Parlament Singapuru obdarzył nasze produkty i rozwiązania w ramach tej ważnej modernizacji – wprowadzenia technologii IP z wykorzystaniem sprzętu transmisyjnego Lawo – stwierdził Boon Siong Tan, dyrektor sprzedaży Lawo w regionie Azji Południowo-Wschodniej, Indii oraz regionu Azji i Pacyfiku (APAC) (radio).